Hier vind u info over de Honingbes
We hebben een proefstation met honigbessen en u kunt bij ons de beste honingbessen kopen i
Natuurlijke habitat
De honingbes komt oorspronkelijk rond de noordpoolcirkel voor.
Ze groeien in gebieden die ijzig koud zijn in de winter, – 50 is geen uitzondering
Zoals de Boreal Forrest in Canada, maar ook de Oeral, Siberië, Kamschatica gebergte en Hokkaido in Japan
En heel bijzonder is het dat ze op zowel drassige veengrond (Tundra’s) als op kalkrijke mergel groeien , maar ook zand, klei, loss en vele grondsoorten groeien ze van nature. Bijna geen enkele plant die zo veerkrachtig is! En ze kunnen heel oud worden, soms zijn er planten waarvan ze schatten dat ze 200 jaar zijn(!) Op elke plek waar ze groeien, staan ze in geisoleerde plaatsen zodat door de tijd heen er verschillende subgroepen zijn ontstaan met op elke plek weer andere eigenschappen van plant en vrucht.
de basis naam van de Honingbes is: Lonicera caerulea en hier zijn nog veel ondersoorten van.
- Japan: Lonicera emphyllocalyx enEdulis genoemt,
- Rusland en begin van Azië : Kamschatica
- Canada: Villosa
- Noorwegen: Caerulea
- enz
Oorsprong in Japan
Eigenlijk is het zeer interessant dat de bessen door de westerlingen niet eerder op de kaart gebracht zijn.
In Japan is de honingbes al meer als 1000 jaar een zeer populaire vrucht die daar ook bekent staat als een vrucht die voor een gezond en lang leven kan ondersteunen.
Japanse vorm honingbes
De honingbes is een zeer gezonde vrucht die veel benodigde vitaminen en mineralen bezit die de mensen na de winter hard nodig hebben.
En dit wisten de Japanners al.
In Japan word de honingbes ook wel Haskap genoemd wat ook wel betekend: Veel geschenken aan één tak.
En met recht uiteraard. Want een tak van de honingbes kan helemaal volhangen met mooie blauwe paarse vruchten.
In Japan zijn de vruchten bolrond en erg zoet, maar niet heel groot.
Oorsprong in Rusland
In Rusland is de honingbes in sommige gebieden ook erg gewaardeerd.
Maar dit is dan meer als medicijn.
De bessen in Rusland zijn soms tot 5 cm lang en cylindrisch.
Alleen het ‘probleem’ is dat ze vaak erg waterig en niet aromatisch zoet zijn. Ook zit er vaak een typische tonicsmaak aan wat niet heel prettig is als er een handje gegeten word. Ook hebben ze de neiging vroegtijdig af te vallen.
De Russen gebruiken de bessen al jaren als gezondheids-supplement tijdens de ruimtevaartmissies.
Russische vorm van honingbes
En er werd/wordt veel wodka van gemaakt omdat de bessen erg veel suiker bevatten wat de vergisting ten goede komt.
In Rusland zijn al sinds de 20e eeuw wetenschappers bezig met het het selecteren van rassen die ook vers lekker zijn en waar ook goede opbrengsten van zijn.
Oorsprong Canada en Europa
De bessen die van nature in Canada groeien zijn vaak niet te eten. Het zijn wel grotere bessen maar ze zijn bitter en zuur.
En heel afentoe vonden nomaden planten die wel te eten waren, Deze vonden ze door beren te observeren.
De beren aten ook alleen de bessen die zoet zijn en niet te bitter.
En doordat de honingbes erg oud kan worden konden generaties lang deze bessen van een plant geoogst worden.
en eigenlijk geld dat ook voor de bessen in Noorwegen, Zweden en Finland.
In Canada (her)ontdekten de mensen pas in de jaren 20 dat de bessen eetbaar zijn. Er zijn toen ook programma’s voor selecties gemaakt. En daar zijn de eerste rassen ontstaan, maar deze waren commercieel niet aantrekkelijk en daardoor verdwenen de kennis hierover.
Nieuwe ontdekkingen die de honingbes weer op de kaart zette..
Bob Bors van University of Saskatchewan heeft weer een programma opzet en een aantal rassen met succes gevonden . En toen is hij op expeditie gegaan en heeft heel veel geïsoleerde plekken bezocht waar hij plantmateriaal uit het wild mee genomen heeft.
En met deze planten is hij gaan kruisen(veredelen) en heeft hier erg bijzondere en smakelijke rassen gevonden die ook in NL en BE goed doen en goed vrucht dragen!
Ook zijn we erg blij met het werk wat Maxine Thompson gedaan heeft, hij heeft ook een aantal zeer waarde volle ontdekkingen op zijn naam staan!
En met deze rassen kunnen wij hier een basis leggen voor de honingbes-teelt.
Een belangrijke reden om dit te doen is omdat de bessen zeer vroeg in het seizoen rijpen en ook zeer gezond zijn!
Tegenwoordig worden de mensen bewuster van het belang van streekproducten en bio omdat er dan minder bronnen opraken door minder reizen.
Dus wilt u hier ook aan mee helpen en een nieuwe niche markt voor uw onderneming creëren? Stuur maar een berichtje voor goed en eerlijk advies!
We hebben overigens contact met zowel Maxine als Bob Bors en hopen veel kennis door te geven!
De volgende Blog zal gaan over hoe de naam van de honingbes is ontstaan, en daar zullen we dingen uit de hoge hoed toveren wat u niet verwachte…
Een hartelijke groet Esther Mekelenkamp ( info@eetbaargoed.nl )
mooi helder geschreven, we hopen er nog meer van te zien in de toekomst 😉
Deze week 11 soorten honing bessen ontvangen van uitstekende kwaliteit in Etten-Leur. Super service! Keurig verpakt. En snel verzonden.
Ze komen bij ons in het Voedselbos te staan. We hadden er al een paar staan die waren al veel belovend. Dus dat smaakte naar meer. Vandaar bestelling bij Eetbaargoed.
Als hovenier wil ik later klanten laten kennismaken met dit makkelijke lekkere besje. Eerst zelf uitproberen wat de lekkerste zijn.
Bedankt voor het positieve bericht, als er in de toekomst vragen zijn horen we ze graag.
En we zijn blij met de eerste bestelling! Mvg Esther
Beste mensen,
ik volg jullie enthousiast.
Woon in de Aveyron in Frankrijk, aar koud maar ook zeer droog kan zijn.
Welke smakelijke Honingbes zou zich hier thuisvoelen?
Succes met jullie bedrijf en studie.
Marit
Eigenlijk kunnen alle honingbesrassen erg veel kou hebben!
En over de droogte, Het is wel aan te raden de honingbessen de eerste paar jaren goed water te geven zodat ze de diepte in kunnen wortelen.
Als ze te weinig water krijgen de eerste 2 zomers, dan kan het zijn dat de groei er uit raakt en dat ze dan klein en miezerig blijven. Dus een emmertje water op zijn tijd en een mulchlaag is zeer aan te raden. Het zijn erg veerkrachtige planten die met weinig afkunnen als ze eenmaal aan de wortel zijn!
Is het voorjaar en de voorzomer wel vochtig? Want dan komt het met de oogst goed! Ook de groei bovengronds is meestal half tot eind juni al weer voorbij. En in de zomers is het er wel warm? Meer vragen? stel ze gerust hoor!
Hallo, ik ben Nederlander maar woon sinds een paar jaar in Polen. Ik heb sinds kort besloten om hier een biologische kwekerij te starten met fruit- en notenbomen en klein fruit op permacultuurbasis. Ik heb afgelopen jaar de honingbes (russische) ontdekt, bevalt me erg goed. Ik heb niet zoveel verstand van opkweken enz. maar wil stap voor stap proberen en leren. Verzenden jullie planten naar Polen? Ik zal tzt regelmatig om advies vragen!
Goedenavond Frank, we kunnen zeker naar Polen leveren. We sturen u een mail met verdere info
Heel interessant! We gaan je blijven volgen. Heel veel geluk met het mooie project!
En mooie planten trouwens! Een aanrader.
Lijken ( wat grootte en omvang betreft ) de volwassen honingbesstruiken/planten op de volwassen rode – en zwartebessenstruiken? Hoeveel planten kan kwijt op 10 vierkante meter? Ik ben zeer enthousiast geworden na het lezen over de honingbes.
Alvast bedankt voor jullie antwoord.
Meestal worden de planten op 120 tot 150 cm afstand geplant en de Canadese rassen worden rond de 120 cm breed, en sommige Russische max 190cm breed
Maar ze mogen ook dichter bijelkaar gezet worden, er zijn veel mensen die ze in een haagvorm planten.
Ze kunnen ook goed gesnoeid worden en daardoor dus ook smaller gehouden worden.
Hoop dat dit beetje duidelijk is zo, maar als er nog vragen zijn, stel ze gerust.
Graag zou ik 10 japanse honingbes struiken willen hebben in het najaar (oktober). Graag prijsopgave.
Komende herfst krijgen we Tana en de Kapu, dit zijn Japanse veredelingen die laat uitlopen en daardoor met een zachte winter een zeer goede aanvulling voor de rassen.
Zoals het er nu naar uitziet komen deze rassen voor €6,50 in de winkel per stuk.
Beste tuinders, ik heb net jullie artikel in Landleven gelezen. Wat een leuk stukje. Wij hebben een volkstuintje en zijn geïnteresseerd in 1 of 2 honingbes struiken. We zijn gek op blauwe bessen maar dit soort is wel heel bijzonder. Zeker voor wat ze aan temperatuur aankunnen. Wat kosten ze inclusief verzenden? Alvast bedankt en succes met jullie mooie eetbare tuin! Groeten Joyce Hofland
Bedankt voor het compliment! In de shop op deze site kunt u de planten vinden: http://www.eetbaargoed.nl/honingbessen.